Türk Sohbet Odaları

Türk Sohbet ve Türk Chat aramaları arasında kullanıcılarına ücretsiz hizmet veren, türk sohbet odaları üzerinde muhabbet edilmesi için yayın yapan Türkiye'nin en köklü türk sohbet sitesidir.
Play Store App Store

Sohbet Girişi

Masaüstü üzerinden giriş için mIRC İndir

Dilerseniz mobil uygulamamızı indirip bağlanabilirsiniz.

Play Store App Store

Blog Yazıları


Almanya Sohbet


Almanya Sohbet
5/5 - (12 votes)

,Almanya´da Ilk Türkler

 

Almanya_ilk_türklerTam 60 yıl evvel yani 1961 yılında, Alman Federal Cumhuriyeti iş gücüne ihtiyaç duydu. İkinci dünya savaşından sonra yitirilen Alman erkek sayısı oldukça yüksek olunca ülkeyi kalkındırmak için sağlıklı ve çalışkan işçilere ihtiyaç duyuldu. Böylelikle Türkiye Cumhuriyeti´ndeki insanlara göç imkanı sunulmuştur. Amaç savaştan sonra, Türk işçi gücüyle tekrar kalkınabilmek olmuştur. Bunu biraz para biriktirmek için değerlendiren ilk Türk göçmenlerden birçoğu, 1980 yıllarında geri döndü. Buna rağmen hala hatırı sayılır bir kesim, hayatını Almanya’da sürdürmekte. 875.000 gelen göçmenlerden 500.000 geri dönse de, aile kurumu ile birlikte şuan hala Türk Vatandaşlığını taşıyan Almanya’ da ki Türklerin sayısı 2,5 milyon olarak tahmin edilmektedir. Almanya Sohbet siteleri tam da bu insanlara hitap etmektedir.

Almanya Sohbet

Birlik Beraberlik

Türk misafir işçiler, bir kaç yıl çalıştıktan sonra tekrar memleketine dönme fikrindeydi . Bu süreci kolaylaştırmak adına da bir arada kalmayı tercih ettiler. Almanya Federal Cumhuriyeti 1973 de kapılarını göçmenlere kapattı. Aile birleşimi veya evlenme ya da irticai sebeplerle ise göç devam etmiştir. Kendi aralarında kalmalarının sebebi, birbirlerini daha iyi anlamak olmak olmuştur.  Üstelik Alman Federal Cumhuriyeti de bu konuda katkı sağlamıştır. İşçilere uygun kira bedelleri ile Türklerin bir arada olmasına sebep sunmuştur. Aynı ülkenin vatandaşı ve aynı dili konuşmanın verdiği rahatlık, Almanya`da  kendi aralarında sosyalleşip Almanya Chat etmeyi kolaylaştırmıştır. Aynı semtlere yerleşip adeta mahalle kültürünü Almanya’ da devam eden misafir işçi Türkler, örf ve adetlerini sürdürmeye devam etmiştir.

 

Önce Misafir İşçi, sonra İşveren

Almanya Sohbetİlk yıllarda Türk işçilerinde, “Biraz para kazanırım sonra memleketime dönerim” düşüncesi baskındı. Ancak aile birleşimi, çocukların eğitimi ve yeni edilen dostluklar bu fikri değiştirdi.  Para kazanma arzusu dışında, Türklerin adını kötüye çıkarmama ve sınır dışı edilme endişesi hüküm sürmeye başladı. Birbirlerine daha da kenetlendiler. Olabildiğince kendi aralarında kalmaya ve olumsuz göze batmamaya gayret gösterdiler. Bu süreçte zorlandıkları en önemli hususlardan biri de, içinde bulundukları ülkenin dilini bilmemeleriydi. Memlekete gönderilen mektuplarda bunları dile getirmeseler de, daima kabul edilmeme kaygısı içindeydiler. 

 

„İşçi bekliyorduk, insanlar geldi“  Max Frisch

 

gurbet yolu

Memleket Hasreti

Ünlü sair Max Frisch´in dile getirdiği bu söz, aslında Alman hükumetinin göç politikasındaki yetersizliğinin adeta özetidir.  Aynı zamanda Türk Misafir işçilerin aynı kendi aralarında kalmalarını tetiklemiştir. İş yerinde, okullarda ve gündelik hayatta Türkçe Sohbet etmek, konuşmak yasak ve hoş karşılanmamaktadır. Alışveriş olanakları, Alman yemek kültürüne uygun olması da başlı başına bir sorun teşkil etmekteydi. Mektup alışverişi ve telefonlaşmak, memleketten haber almanın tek yoluydu. Türk damak tadına uygun, alışagelmiş yemekleri özlememek mümkün değildi. Bundandır vatanda yapılan tatil dönüşü turşu bidonları, kuru bakliyat ve benzeri yerel tatların beraberinde getirilmesi. Yasal olarak bir iş yeri açmak için Alman vatandaşlığına sahip olmak gerekiyordu. Bulunan çözüm tanıdık bir Alman Vatandaşına iş müsaadesi aldırmaktı. Böylelikle 1960 yıllarının sonuna doğru ilk kasap, bakkal ve export açılmıştır.

 

 

3 Nesil Gurbet

Yıllar geçse de hala misafir muamelesi gören misafir işçilerin çocukları, artık büyümüş ve kendi ailelerini kurmuştur. Almanlar tarafından Yabancı köklü vatandaş olarak adlandırılsalar da, bir çoğu Gurbetçi olarak tanımlar kendini ve hala hüküm sürmektedir memlekete olan hasretleri. Bakkallar Market boyutunu kazanmıştır. Günlük hayatın alışagelmiş görüntüsünü oluşturmuştur. Kültür ve Sanat dalında da büyük başarılara imza atılmıştır. Entegrasyon tüm dallardadır artık. Buna rağmen kişilik karmaşası yaşayan Türk gençler, kendi aralarında kalmayı tercih ederler. Aynı duyguları paylaşıp, aynı zorlukları yaşadıkları için kendilerini daha rahat ifade ederler. Eksik kalan Türkçe eğitimi nedeni de buna büyük bir etkendir.

Almanya Sohbet

Benzer duyguların paylaşıldığı Almanya Sohbet odaları, bu eksiklikleri gidermek için birebirdir. Ayrıca burada, karşılaştığınız gündelik dertlerinizden de arınabilirsiniz. Aynı sorunları paylaşan insanlarla muhabbet edebilirsiniz. Eğlenceli vakit geçirmek için tasarlanmış bu odalar, size güzel dostluklar kazandıracaktır. Almancı damgası vurulan kişi sayısı oldukça fazla olduğu için, birbirinizi daha rahat anlamınız mümkündür. Özlem duyduğunuz eksikleri, Almanya Sohbet odalarında gidermeniz mümkündür. İki kültür arasında sıkışıp kalmanın ne demek olduğunu en iyi bu duyguları yaşayanlar anlayacaktır.

“Bir ben mi böyle hissediyorum?” dediğiniz birçok konularda yalnız olmadığınızı göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan "  " başlıklı makaleyi okumak için tıklayın.

2 Yorumlar

 1. Fırat

  26 Haziran 2021 at 15:15

  Çok güzel anlatmışınız Türk gurbetçilerin durumunu. Almanya sohbet için bizde buradayız!

  Cevapla
 2. Gurbetçi

  26 Haziran 2021 at 20:22

  Bende Almanya’da ki gurbetçi olarak sizinle Almanya chat odalarında birlikte olduğum için çok mutluyum 🙂

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar


Türk Sohbet

Türk Sohbet

900 Defa Sohbet Uygulamaları

Sohbet Uygulamaları

880 Defa
%d blogcu bunu beğendi: